روف گاردن یا سقف سبز

ارسال شده در: مقالات | Blog | ۰

روف گاردن کمک می کند شهرهای ما سالم تر و زیباتر شده و حیات  به باغ های ما راه یابد.

در زیر نکاتی ذکر شده که قبل از ایجاد یک روف گاردن باید با آنها آشنا شوید از جمله اینکه یک روف گاردن چیست؟

چه گیاهانی را انتخاب کنید و نحوه ساخت یک روف گاردن چگونه است؟

ایجاد روف گاردن یا سقف سبز در باغ شما به این معنی است که شما یک فضای سبز جدید برای لذت بردن در خانه خود خواهید داشت. مهمتر از همه، این به طور موثری چشم انداز طبیعی از دست رفته در زمینی که خانه شما ساخته شده است را حفظ می کند.سقف های سبز می توانند به محیط های طبیعی کوچک و با ارزشی برای حیات وحش منطقه شما تبدیل شوند.

روف گاردن چیست؟

دو نوع روف گاردن وجود دارد: اول، آنهایی که اساسا باغهای سنتی در تراز سقف هستند ، فضاهای تزئینی که به عنوان فضای تفریحی مورد استفاده قرار می گیرند. در اصطلاح طراحی روف گاردن ، این موارد سقف های سبز فشرده محسوب می شوند. دوم، سقف های سبز گسترده ای وجود دارند که به سیستم های نگهداری فضای محدودی نیاز دارند. به طور معمول این موارد به گونه ای طراحی می شوند که برای جمع کردن آب باران و جلوگیری از ورود آنها به رواناب های سطحی مورد استفاده قرار می گیرند.

ظرفیت این نوع روف گاردن برای ذخیره سازی آب، مزایای شگفت آوری به حساب می آید. این موارد می توانند شهرهایمان را از خطر سیل های فاجعه بار در امان نگه دارند. به این دلیل که فضاهای سبز ما جای خود را به فضاهای ساختمانی و بتنی داده اند، آب باران فضای کمتری برای جذب شدن آهسته در اختیار دارد. این به این معنی است که سیستم های زهکشی مجبور به رویارویی با حجم فزاینده ای از جریان آب و فاضلاب می باشند.

در صورت بارش باران، تخلیه به طور فزاینده ای قادر به مقابله نیست و شهرهای ما از سیل رنج می برند. سقف های سبز می توانند ۷۵ درصد از میزان بارندگی تابستانی را که به آنها وارد می شوند و ۴۰ درصد از بارش های زمستانی را ذخیره کنند. آب ذخیره شده، پوشش های گیاهی را تغذیه می کند، اما به آرامی به درون اتمسفر تبخیر می شوند.
بسیاری از صاحبان سقف سبز بر این باورند که عایق کاری صوتی و حرارتی نیز بسیار بهبود یافته است. سقف های سبز حتی می توانند بر آب و هوا تاثیر بگذارند و باعث کاهش اثر گرمایش جزیره ای ناشی از توسعه شهری شوند. به طور خلاصه، آنها می توانند در آب و هوای گرم شهرها را خنک نگه دارند.

روف گاردن یا سقف سبز
روف گاردن یا سقف سبز

 

روف گاردن آنها همچنین می توانند کیفیت هوا را بهبود بخشیده و چشم اندازهای شهری را افزایش دهند.

در مقیاس محلی، سقف های سبز را می توانید بر روی سایبان ها، خانه باغ ها و آپارتمان های مسکونی خود اضافه کنید. به یاد داشته باشید که در حالی که اختصاص یک منطقه کوچک برای ایجاد روف گاردن ممکن است به سختی باعث بهبود اوضاع در کل سیاره شود، اگر همه افراد این روند را رعایت کنند، تاثیرات زیست محیطی آن می تواند بسیار وسیع باشد.

چگونگی ایجاد روف گاردن

سقف سبز معمولا شامل یک غشای ضد آب و مواد مانع در ریشه هستند که هر دو برای حفاظت از داخل ساختمان و نمای آن طراحی شده اند. به طور معمول از لایه ها و روکش هایی در ساختار آنها استفاده می شود که اغلب با ورق های تثبیت کننده همراه می شوند که این لایه های مختلف را به هم متصل می کنند. با قرار گرفتن در کنار هم، این لایه ها ممکن است بسیار ضخیم به نظر برسند، به ویژه در ساختمان های کوچکتر، که بعضی اوقات نتایج وسیعی را می توانند به همراه داشته باشند.
اگر می خواهید یک روف گاردن را روی یک ساختمان موجود قرار دهید، می توانید یک لایه سقف جدید را در بالای سطح موجود اضافه کنید.
بر روی سقف های سنگ فرش شده این مواد را می توانید مانند چمن مورد استفاده قرار داده و یک باغ بر روی پشت بام خود ایجاد کنید. در بعضی موارد سینی های کاشت شده یا کاشی هایی که دارای پوشش گیاهی کم ارتفاع هستند، می توانند برای سبز کردن سقف شما استفاده شوند. عمق این تشک ها می تواند تا ۲۵ میلی متر متغیر باشد. گلناز گیاهی است که معمولا در این سیستم ها استفاده می شود، زیرا می تواند دماهای بسیار بالا را تحمل کند و دوره های خشکسالی را به راحتی پشت سر گذاشته و در عین حال به عملیات نگهداری کمی نیاز دارد.

گزینه های کاشت سقف سبز یا روف گاردن

روشی که در روف گاردن مورد استفاده قرار می دهید بستگی به نوع گیاهانی دارد که می خواهید روی سقف خود کشت کنید. تشک گلناز اغلب برای تشک های پیش کشت شده گزینه مناسبی است به این دلیل که می تواند در شرایط خشکسالی دوام بیاورد و در یک محیط با عمق کم قابل کشت می باشد. گلناز دارای بافت های جذابی است و در اشکال مختلف و رنگ های متنوعی در دسترس می باشد.

اگر شما به یک سقف چمنی یا مخلوطی از گیاهان علفی علاقه مند هستید، به عمق حداقل ۱۰-۱۵سانتی متر نیاز دارید. گیاهان کم عمق به زمینی با حداقل عمق ۱۵-۳۰ سانتی متر، بوته های کوچک ۳۰-۴۵ سانتی متر، درختچه های بزرگ ۵۰-۷۵ سانتی متر و درختان حداقل ۱-۱.۵ متر نیاز دارند.

روف گاردن یا سقف سبز

نکات کلیدی برای روف گاردن

۱. کفپوش یا رول های پوشش گیاهی گلناز، در هفته های اول پس از نصب، به کود و آبیاری نیاز دارند. پس از این، آنها نسبتا به عملیات نگهداری کمی نیاز دارند.

۲. در سقف های کوچکتر از جمله سایبان ها، خانه های تابستانی و غیره، گلنازها می توانند به طور جداگانه بر روی سقف های فرعی یا بر روی تشک ها کاشته شوند. به طور معمول از تراکم ۱۵ تا ۲۰ گیاه در هر متر مربع استفاده می شود. به این ترتیب می توانید از اثر گیلاسی بهره مند شوید، اما آماده سازی گیاهان مورد استفاده در این روش ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد – بین ۱۲ تا ۱۸ ماه. تشک های از پیش کشت شده به دوره های آماده سازی بسیار کوتاهتری نیاز خواهند داشت.

۳. در باغ های کشت شده در سقف، از مواد سبک وزن مانند لکا (سنگدانه های رسوبی) و یا حتی پلی استایرن برای پرکردن فضای غیرضروری در کاشت بذر استفاده می شود. سپس گیاهان در حال رشد باید بر روی آنها اضافه شوند.

 

سقف سبز یا روف گاردن

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها