دیوار گابیون چیست و چگونه در محوطه استفاده می شود؟

ارسال شده در: مقالات | Blog | ۰

هنگامی که من جوان بودم و به سفرهای جاده ای می پرداختم، این دیوارهای گابیون آهنی را در بزرگراه های تپه ای و کوهستانی می دیدم. این موارد چندین تن سنگ را درون خود جای می دادند. آنها برای محافظت جاده در برابر ریزش صخره ها در اثر لغزش زمین استفاده می شوند. بعدا متوجه شدم که این عملیات پیشرفته ای است که توسط اداره جاده سازی برای محافظت از مسافران انجام شده است. در حقیقت، این موارد بسیار قدیمی هستند و استفاده از آنها در طول زمان متنوع بوده است.
بنابراین، بیایید با تاریخچه مختصر آنها آشنا شویم و یاد بگیریم این مش ها دقیقا چیست و چه کاری انجام می دهند و از کجا آمده آمده اند.

دیوار گابیون چیست؟

این موارد تحت عنوان گابیون شناخته می شود، واژه ای ایتالیایی که به معنی قفس بزرگ است که خود از یک واژه قدیمی تر تحت عنوان گابیبا مشتق شده است که به معنی غار می باشد و کلمه ای لاتین برای قفس یا محوطه است. از ریشه های لاتین این کلمه می توانید متوجه شوید که این تکنیک تا چه اندازه قدیمی است. این به این دلیل است که عملیات ساخت آن خیلی پیچیده نیست و بعد از نصب آنها کاربری های متفاوتی می توانند داشته باشند.
این معمولا به سه شکل استفاده می شود: محبوب ترین آنها، یک مش بندی به شکل جعبه است که عمدتا با سنگهای بزرگ پر می شود، اما همچنین در اشکال استوانه ای و قفس مانند پر شده با خاک، شن و بتن به جای سنگ های بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این اقلام در مهندسی عمران، در ساخت جاده ها، همچنین برای محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

دیوار گابیون چه کاری انجام می دهد؟

گابیون ها توسط ارتش به جای ترانشه ها برای محافظت از سربازان از آتش توپ استفاده می شدند. گابیون های استوانه ای برای ایجاد یک فونداسیون صوتی در سدها استفاده می شدند. سان مارکو، قلعه میلانا، از آثار معروف لئوناردو داوینچی، دارای یک فونداسیون گابیون است که تحت عنوان کربیل لئونارد شناخته می شود. از سوی دیگر این قفس ها در کنترل فرسایش و محافظت در برابر سیل ها مورد استفاده قرار می گیرند.
اما برای محوطه سازی، می توانید از آنها در کنار طرح ها و کمیت های مورد آزمایش استفاده کنید. با این همه، گابیون ها جلوه زیبایی دارند. جذابیت عجیب و غریب آنها یادآور طرح های معماری ارتدوکس و اسکلتی است که بر خلاف سبک های واضح و مدرن تر می باشد.

دیوار گابیون

حصارهای پالتی یا سنتی؟ به جای آنها از دیوارهای گابیون استفاده کنید.

پله های گابیون گزینه ای کاملا ساده هستند. آیا می خواهید حجم بیشتری به دیوارهای نازک آب نمای خود بدهید؟ گابیون را به دور آنها بپیچید .این کار کاربردهای متفاوتی دارد و باعث زیبایی و خاص بودن می شود.

دیوار گابیون تا چه اندازه قوی هستند؟

ممکن است برای شما جالب است که بدانید که این دیوار گابیون سنگی تا چه حد قوی هستند و چه مدت می توانند دوام بیاورند؟

چه اتفاقی می افتد اگردیوار خانه شما ریزش کند؟ به ویژه اگر اعضای خانواده، دوستان یا حیوان خانگی شما در اطراف آنها باشند؟

اینها همه نگرانی های درستی هستند، اما با انتخاب هوشمندانه مصالح و برخی از تقویت کننده ها می توانید آنها را برطرف کنید.

گابیون ها دارای انواع مختلفی هستند. سیم فولادی ضد زنگ، سیم پی وی سی پوشش داده شده و سیم فولادی گالوانیزه انواع بسیار رایج هستند. با ترکیبی از سیم فولادی گالوانیزه و پی وی سی پوشش داده شده، طولانی ترین مدت زمان کارآیی در حدود شصت سال فراهم می شود. استفاده از گالفان، یک مصالح ویژه که عمر طولانی تری نسبت به گالوانیزه طبیعی دارد، بسیار توصیه می شود. آینه ها از نود و پنج درصد روی و پنج درصد آلومینیوم ساخته شده است و روکش آلومینیومی جلوه زیبایی به آنها می بخشد.

در مقاله بعدی به انواع گابیون مورد استفاده در محوطه خانه و باغ می پردازیم.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها